Archiv aktualit ZO ČSV


30.12.2014
7.11.2014

Léčení včelstev aerosolem

Jako v minulých letech máme za sebou, fumigace. Blíží se doba další fáze léčení a to aerosolem. To bude probíhat v prvé polovině prosince.
Vzhledem k tomu, že mnohde je napadení včelstev ještě po fumigaci značné, je nabízeno provést léčení aerosolem dvakrát nebo i dříve. Pokud má včelař takovou potřebu, musí kontaktovat svého důvěrníka. Ten pak zajistí léčivo a jeho aplikaci. Jinak bude léčení prováděno v uvedeném termínu a pouze jednou.


7.11.2014

Členská schůze - pozvánka


21.10.2014

Poděkování

Vážené dámy, vážení pánové,

tímto emailem bych chtěla všem poděkovat za spolupráci a aktivní účast na Veřejné obhajobě kritérií MA 21, která se konala tuto středu 8. 10. 2014 v KDK.
Vážíme si Vaší ochoty spolupodílet se na propagaci města Kopřivnice jako jednoho ze Zdravých měst v České republice!

S přáním krásných dní,

      Romana Bukovská
Koordinátorka Projektu Zdravé město a místní Agendy 21


16.10.2014

Život na zahradě

Akce proběhla ve dnech 26.-28.9.2014 na výstavišti Černá louka v Ostravě. Na akci byla expozice Okresní organizace Českého svazu včelařů Nový Jičín. I naše základní organizace svou existenci prokázala. Aktivně jsme se zúčastnili této Mezinárodní výstavy. Ve čtvrtek přípravou, v pátek zajištěním kulturního vystoupení hudební skupiny OGABA. V neděli se pak předseda s místopředsedou zúčastnili Krajského aktivu včelařů, předseda organizační službou pro OO ČSV Nový Jičín. Vše se podařilo a proběhlo bez konfliktů a potíží. Některé momenty z přípravy i průběhu akce zachytil i objektiv. Fotky jsou ve fotogalerii.


16.9.2014

Pozvánka na akciPokud má někdo zájem se v pátek 26.9. dopravit spolu s účinkujícími do Ostravy pak může využít autobusu, který odjede od KDK mezi 8:10 až 8:20hod. Informace v případě zájmu poskytne př.Kostelník. Očekáváme, že některý ze zájemců se zároveň ujme organizace pro všechny ostatní zúčastněné naše členy ZO ČSV. V tomto případě může být doprava bezplatná. Účastník si ale bude muset sám zajistit vstupenku. Výstava začíná v 10:00hod. Odjezd autobusu zpět do Kopřivnice bude cca 12:30hod. Pokud se dohodneme a bude mít někdo zájem může se svést, třeba jen jednu cestu.


2.9.2014

Oprava spolkového včelínu pokračuje

Pracovalo se i v době Včelařského dne, a nový kabát historické malby dostává svůj půvab. Viz naše fotogalerie
Snad to do zimy stihneme. Den se nám krátí, bude nutné ještě upravit okolní podloží a udělat chodníčky, aby nám včelín nenavlhal.
Brigáda bude probíhat i v průběhu září a října.
Kdo může hlaste se.


31.8.2014

Den včelařů v Kopřivnici je za námi

Pořadatelé si oddechli, ale až po úklidu areálu prostor, kde Den včelařů probíhal.
Počet návštěvníků překonal naše očekávání. A to nás jistě těší povzbudí pro případné zopakování.
Neumíme přesně identifikovat, co ovlivnilo zájem těch, kteří na Fotství 30.8. dorazili. Zda to byl zájem o včelaření a včelí produkty nebo příznivé počasí nebo kulturní náplň s kapelou SUNAR, která se po delší odmlce opět objevila na pódiu. Možná i kombinace všech možných faktorů.
Ať už to bylo cokoliv, děkujeme návštěvníkům, že věnovali svůj čas a pobyli s námi na Fojtství v Kopřivnici a zanechali v nás dobrý pocit - nevěnovali jsme se přípravě zbytečně. Uvědomujeme si, že to nebylo jen naši zásluhou, ale i díky všem sponzorům, provozovatelům stánků a účinkujícím a v neposlední řadě i hostitelů. Proto všem a našim aktivním členům patří poděkování.
Celá akce má na našich internetových stránkách samostatnou stránku, na které budou postupně uveřejňovány odkazy a podrobnější informace.


20.8.2014

Pozvánka na otevřenou schůzi výboru ZO ČSV
v úterý 26.8.2014 v restauraci pod Kaštany v 18:00hod

Účast našich včelařů je žádaná - všichni kdo mají zájem pomoci a účastnit se Včelařského dne na Fojtství.
Také je to schůzka iniciována pro vybrání darů od sponzorů a nějaké té skleničky medu či medoviny do soutěží a tomboly. Všichni jste srdečně zváni.
Informací i práce máme hodně.


17.8.2014

Závišické dožínky

V sobotu 17.8. se konaly v Závišicích dožínky. Letos se na aktivitách pro občanskou veřejnost podílela i naše ZO ČSV v Kopřivnici. Závišičtí včelaři jsou členy naší ZO. Dohody uskutečněné před dožínkami mezi Obecním úřadem a naší ZO byly realizovány. Obecní úřad v čele ze starostou obce p.Zdenkem Vajdou poskytl pro včelařskou výstavu skvělý prostor. O zaplnění prostoru vším, co představuje včelařskou tématiku se zase postarali včelaři naší ZO. Zejména vyzvedneme "tahouny", př.Ottu Hyvnarovi a Václavu Najzarovi, kterým vypomohli další naši členové dle svých možností. Včelašké povědomí u občanů Závišic bylo určitě zvýšeno a proto organizátorům je nutno poděkovat a přát si, aby se podobných včelařských akcí podařilo realizovat ještě více. Děkujeme za dobrou práci a to nejen my, ale určitě i mnozí návštěvníci.


10.8.2014

Včelařský den v KTK


V týdnu od 4.8. byl v KTK odvysílán v rámci rubriky Host ve studiu rozhovor s místopředsedou naši základní organizace Tomášem Kostelníkem, zaměřený na připravovaný Den včelařů. Pokud si chcete rozhovor stáhnout a pustit na svém počítači, notebooku, tabletu nebo telefonu, můžete si jej stáhnout. Soubor ve formátu wmv - windows media video má velikost 129MB.Oprava spolkového včelínu

Náš spolkový včelín potřebuje opětovnou údržbu. Dnes je již starý nátěr opálen, přebroušen a napuštěn. Následovat bude jeho nátěr, obnovení původních maleb, opravy oken a dveří a další. Tyto práce musí realizovat šikovné ruce a ty mezi našimi členy jsou v hojném počtu. Ještě je zapotřebí, aby členové naší ZO pouvažovali, zda na provedení prací najdou vhodný čas. Pokud ho jsou schopni najít, pak mohou kontaktovat místopředsedu Tomáše Kostelníka, nejlépe telefonicky na tel.č. 737 203 747. Předem děkujeme za vstřícný postoj k této žádosti

Fotografie z oprav jsou ve fotogalerii.19.6.2014

Pozvánka na závišický Guláš košt


Pozvánka na Otevřenou schůzi výboru ZO dne 17.6.2014 v 18.hod v muzeu Fojtství.

Program: zajištění a plánování akce Včelařského dne 30.8.2014.

Všichni kdo chtějí a můžou pomoci s organizací našeho svátku – oslav medu, jsou srdečně zváni.
Bude představen konkrétní program a potřebné organizační záležitosti.

Zve výbor ZO.Další aktivity ZO ČSV Kopřivnice k 4.6.2014

Dne 3.6. proběhlo natáčení KTK televize, o našem spolku a pokračování oslav našeho výročí. Programový šot z natáčení poběží v tomto týdnu v naší KTK. Pokud se podaří zjistit kdy to bude, pak tuto informaci rozšíříme. V krajním případě to snad bude dohledatelné v archivu. Natáčení proběhlo za účasti předsedy ZO, Oldřicha Němce a Tomáše Kostelníka, za programovou část Včelařského dne, pan Ivo Indrák – muzikant, moderátor a leader Kopřivnické rokové legendy skupiny Sunar. Fotografie z natáčení najdete v naši fotogalerii.
Reportáž byla odvysílána 6.6.2014 a můžete si ji přehrát v archivu KTK.Je to 7. reportáž týdenního zpravodajství.

Tento týden začal plynout jako předposlední týden, kdy je možné navštívit naši výstavu v Lašském muzeu k oslavám našeho výročí založení včelařského spolku.

Začínáme připravovat a propagovat Včelařský den, který se uskuteční 30.8.2014 v muzeu Fojtství. Průběžně Vás budeme podrobněji informovat.Akce mateřské školky Záhumenní – HRAJEME SI PRO ZDRAVÍ

Dne 21.5.2014 se zástupci naší ZO, př. Němec, př. Kostelník zúčastnili Akce mateřské školky Záhumenní – HRAJEME SI PRO ZDRAVÍ, podporované účasti rádia Orion.
Akce se zúčastnilo se přes 200 spokojených dětí a rodičů, kteří se seznamovali s včelařským řemeslem, mohli zhlédnout živé včelstvo a ochutnat druhové medy.
Počasí nám přálo a ne jen sluníčko nás hřálo.
Fotografie z akce.Česká televize o včelaření - 25.5.2014


Dne 25.5.2014 od 9:00hod na programu ČT1 v pořadu Polopatě budou k vidění tři epizody o včelaření. 1. Chov včel 1 : Včelín a úly, 4. Chov včel 2 : Zakládáme včelstvo, 7. Chov včel 3 : Medobraní. V číslování epizod není chyba. Epizody o včelaření jsou vždy proloženy dalšími epizodami s jiným zaměřením. Pokud Vás náměty zaujaly a náhodou nestihnete Polopatě v neděli, máte ještě šanci v opakování pořadu ve středu 28.5. v 09:45 a v pátek 30.5. v 17:10. Protože pořadu jsou v archivu ČT, doplníme později odkaz, kde pořad najdete na internetu.


Připomínáme!     Přednáška chov Matek a Závišický pedál

Obě akce se uskuteční 24.5.2014

OO ČSV Nový Jičín pořádá přednášku Chov matek ve VlkovicíchKdo se nezúčastní přednášky a považuje za dobré, protáhnout své svalstvo v přírodě na kole, může se zůčastnit akce Závišický pedál. Podrobnější informace lze získat přímo na stránkách obce ZávišiceO včelaření v Kopřivnici - 19.5.2014


Ve středu 14.5.2014 proběhlo natáčení pořadu Českého rozhlasu Křížem krajem o včelaření v Kopřivnici a k našemu 95.letému výročí a pořádání výstavy v Lašském muzeu. Zúčastnili se pan Pavel Dvořák vedoucí Lašského muzea a přítel Tomáš Kostelník za ZO. Dne 19.5.2014 v 9:15hod, byl pořad odvysílán.
Pokud jste si nestihli pořad vyslechnout přímo z vysílání, můžete si ho poslechnout z archivu ČRO včelaření v Kopřivnici a okolí - 5.5.2014


Dne 5.5.2014 od 18:00hod na programu ČT1 byla k 95.letému výročí založení Včelařského spolku v Kopřivnici v Regionálních zprávách odvysílaná reportáž. Ti kteří nestihli přímé vysílání se mohou na reportáž podívat v archivu ČT. Pokud kliknete na tento odkaz můžete shlédnout celé události v regionech. Nechcete-li čekat dlouho pak přejděte na 20.minutu a 20.vteřinu videa. Tam začíná reportáž o včelaření.


Den země 2014 je za námi


Pohled do parku

Organizátoři a návštěvníci se dočkali. 22.dubna 2014 se den neprobouzel zrovna se sluncem nad kopci. Přesto se návštěvnící Dne země a zejména děti ze školek a škol vydali na cestu do parku Edvarda Beneše v Kopřivnici. A podle toho, co bylo možno za dopoledne v parku spatřit, neudělali chybu. Pěkně se vyčasilo, sluníčko park prohřálo a celý připravený program mohl podle představ organizátorů probíhat. Pro děti byla připravena celá řada soutěžních úkolů. A u jednotlivých stánků se pak měli vystavovatelé s organizátory co činit. Soutěží se zůčastnilo asi 950 dětí. Tak se soutěžilo do 14.hodiny. Po té se začaly objevovat těžké mraky a v 15.hodin bylo vše vydatně zalito a blesky a hromy postrašeno.

Věřme, že to co bylo k vidění, zanechalo trvalejší dojmy ve všech návštěvnících a že mnozí si budou něco jako dny země často "organizovat" sami, aby celá akce nebyla jen aktivitou jednoho dne v roce.

Se svou "troškou do mlýna", přišla i naše ZO ČSV, zejména někteří její členové a další aktivní osobnosti. Připravili pro návštěvníky ukázky z oblasti včelaření a pro děti soutěže ve znalostech z této oblasti, ale také ve zdobení medových perníčků. S perníčky nám pomohly zvednout atraktivitu našeho stánku holky perníkářky Bučánkovy (paní Marie Bučánková s dcerou). V prostorách muzea si mohli návštěvníci zkusit sestavit vlastnoručně rámek do úlu nebo z mezistěny vytvořit svíčku. K vidění byly i 2 prosklené úly osazené skutečnými rámky s plástvemi a včelami. Kromě toho se mohli účastníci Dne země seznámit s historií včelaření a spolkovou činností v Kopřivnici. Spolek byl založen před 95. lety. V této souvislosti nelze opomenout práci, kterou při vytváření expozice k výročí založení spolku pro tuto část, ale i pro průběh Dne země vykonali p.Šalek Ondra a Dvořák Pavel. Výstava k 95. výročí je dlouhodobějšího rázu. Kdo se chce s exponáty seznámit může navštívit Lašské muzeum do 15.6. (Jen se nezapomeňte kouknout, kdy je otevřeno - standardně v pondělí je zavřeno.)

Ve fotogalerii najdete řadu fotografií z této akce a také uvidíte některé naše členy a dříve uvedené spolupracovníky, kteří věnovali propagaci včelařství svůj volný čas. A kdo že to z našich řad byl? No přeci př. Karel Koliba, František Eliáš, Oldřich Němec, Miroslav Wolf, Josef Káňa a Tomáš kostelník. Za to jim i ostatním zúčastněným, samozřejmě patří poděkování od všech nezúčastněných členů naši ZO. Poděkování se jim dostalo i od Městského úřadu Kopřivnice a to od RNDr.Veroniky Křístkové z odboru životního prostředí, tak jejím prostřednictvím i od paní místostarostky Dagmar Rysové.
Den země za nezúčastněné navštívil a na webu Vás s akcí seznámil, Pavel Matula


Výstava k 95.výročí založení včelařského spolku v Kopřivnici

O co na výstavě půjde se snad není třeba ani zmiňovat. Přijďte se podívat a seznámit s tím, co se podařilo o historii včelaření v Kopřivnici soustředit v Lašském Muzeu. Všichni jste srdečně zváni.

Plakát výstavy


DEN ZEMĚ 2014

Dne 22.4.2014 se bude konat v Kopřivnici Den země. I naše ZO ČSV se na této akci bude podílet. V Lašském museu najdete výstavku k 95.výročí založení včelařského spolku v Kopřivnici, sestavenou i s dokumentů, které nebyly v minulosti veřejnosti dostupné. Tato výstavka bude k dispozici návštěvníkům až do poloviny května.
Program Dne země bude 22.4. i v parku E.Beneše, kde budou moci děti soutěžit ve včelařské odbornosti a veřejnost bude mít možnost seznámit se se současností včelaření.

Zveme všechny členy ZO ČSV s jejich rodinnými příslušníky včetně dětí k účasti na Dni země i k návštěvě výstavky.

Další informace jsou zřejmé z plakátu, který následuje.

Plakát Den země


Nabídka zajištění nových sklenic, víček a nádob na med a medovinu.

Pro členy naší ZO přinášíme nabídku, na kolektivní zajištění sklenic, víček a dalších obalů na včelí produkty. Co bude možno centrálně zajistit si můžete prohlédnout pod tímto textem.

Nahlaste svůj požadavek na email (sostynsky.med@seznam.cz) . Požadavek bude následně zpracován a bude Vám sdělen termín možného dodání.
Kumulujeme objednávky, nákup zboží bude prováděn max. 2-3x do roka, dle zájmu.
Uzávěrka prvního kola objednávek 6. 4. 2014.
Nákup možný dle uveřejněných cen + 5% za balné, administraci a dopravu (příklad sklenice 5,60Kč + víčko 2,20Kč, tj. 7,80Kč + 5% = 8,20Kč)
Zboží bude k dispozici v Kopřivnici na ulici Husova, bližší info, dostane každý objednavatel individuálně emailem.
Kontakt tel: 737 203 747

Nabídka sklenic, víček ...

Jako první "vlaštovku" naši nové rubriky "Včelařská prodejna", uveřejňujeme nabídku přímo v aktualitách. Předpokládáme, že navážeme kontakty s dodavateli, a okruh nabídek se bude rozšiřovat.
Naše záměry v pomoci našim členům v nákupech i prodejích jsou daleko širší. Pokud budou dohodnuty zvláštní cenové bonusy pro naše členy může se takováto rubrika objevit i v neveřejné části.


Pozvánka na schůzi

14.2.2014 - Přesun webových stránek ZO ČSV Kopřivnice

Dnešním dnem jsme převedli dosavadní webovou prezentaci naší základní organizace na novou internetovou adresu. Od dnešního dne nás najdete na www.vcelari-koprivnice.cz. Abyste měli čas tuto změnu zaznamenat je adresa na kteroukoliv původní stránku automaticky přesměrována na novou. To platí i pro kliknutí na odkaz kteréhokoliv vyhledávače se starou adresou. Vyhledávačům je zároveň zasílána informace, že jsme stránku trvale přemístili, aby si i ony na tuto změnu zvykly. S touto změnou souvisí i změna naší e-mailové adresy na: zo[zavináč]vcelari-koprivnice.cz.

Zabíjačka na fotství - 15.2.2014

Dovolujeme si Vás pozvat na akci v Muzeu Fotství v Kopřivnici. Můžete se zde seznámit s téměř historickými postupy, jak naši rodiče nebo prarodiče zpracovávali to co sami vychovali. Kromě pohledu na zpracování budete moci nabídnout dávné chutě svým smyslům i žaludkům. Někoho může rovněž potěšit i harmonikářská produkce.

Akci pořádá náš partner – zveme všechny včelaře i veřejnost.

plakát zabíjačka na Fojtství


Výroční členská schůze ZO ČSV v Kopřivnici

Uskutečnila se 11.1.2014, projednala vše co se odehrálo v roce 2013 a přijala usnesení pro rok 2014. Celý text usnesení si můžete přečíst zde.


Přednáška o včelích produktech - 20.10.2013

Dovolujeme si Vás pozvat na přednášku, kterou organizuje naše ZO ČSV. Přednáška bude zaměřena na včelí produkty a jejich vliv na člověka. Přednášet bude MUDr. Hajdušková. Přednáška se uskuteční 20.10.2013 v malém sále Katolického domu v Kopřivnici. Bude zahájena v 16hodin. Je určena nejen členům ňaší ZO, ale také veřejnosti z Kopřivnice a okolí. Vstupné je dobrovolné.

plakát přednášky 20.10.2013Podzimní hrátky v přírodě - 5.10.2013

Když počasí nedovolilo podle záměru organizátorů realizovat Šlápoty 2013, můžeme Vám tímto oznámit, že se přeci jenom náhradní akce uskuteční, dne 5.10.2013. Budou to Podzimní hrátky v přírodě a neb otvírání Lašské naučné stezky.
Podrobnosti o akci jsou uvedeny v plakátu, níže.

plakát Šlápoty 2013Šlápoty 2013 14.9.2013

Oznamujeme všem návštěvníkům tohoto webu konání akce, která se uskuteční i pod patronací naší ZO ČSV, konkrétně jejího předsedy p.Jiřího Matůše. Viz níže uvedený plakát, který si můžete stáhnout v pdf souboru.

plakát Šlápoty 2013TV Polar - Najděte si svého včelaře

Televize Polar pro propagaci včelaření natočila pořad "Najděte si svého včelaře". V rámci ekomagazínu jej odvysílala 13.8.2013. Pořad si můžete přehrát z archivu TV, na následujícím odkazu. Stránka s videem.
Tekuté krmivo pro včely

Kdo si nepřečetl záznam z jednání dne 27.6.2013 ještě neví, že se nakonec rozhodlo upustit od hromadného nákupu tekutého krmiva pro včely. Proto pokud chcete v krmení tekutým krmivem pokračovat, budete muset sami najít dodavatele. Například zde nebo tady. Vybrat si můžete taky z nabídky seznamu.cz tady.
Potvrzení o registraci v ústřední evidenci

Asi od poloviny července rosesílá Českomoravská společnost chovatelů kopie provedené registrace s žádostí o kontrolu a doplnění. Jeden výtisk doplněné registrace očekávají vaši důvěrníci k dalšímu zpracování - hromadnému odeslání a opravu evidence vedené ZO ČSV Kopřivnice.
Mimořádná veterinární opatření v Moravskoslezském kraji

29.5.2013 - vydána níže uvedeným nařízením

č. j.: SVS/2013/03459451

Nařízení Státní veterinární Správy

Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Moravskoslezský kraj (dále jen „KVS SVS pro MS kraj“) jako místně a věcně příslušný správní orgán podle ustanovení § 47 odst. 4 a odst. 8 a § 49 odst. 1 písm. c) zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „veterinární zákon“), v souladu s ustanovením § 15 odst. 1 a § 54 odst. 1 a odst. 2 písm. a) veterinárního zákona nařizuje tato

mimořádná veterinární opatření

při výskytu a k zamezení šíření nebezpečné nákazy - varroázy včel v Moravskoslezském kraji.

..................

Stáhnout dokument v pdf
Zobrazit další text nařízeníOznámení

19.2.2013

Dne 19.2.2013 se uskutečnila v restauraci Pod kaštany v Kopřivnice Výroční členská schůze ZO ČSV. Zahájena byla v 15.00hod. Ohlédli jsme se za minulým rokem, ale také jsme si řekli co chceme v tomto roce.
ÚKOL

25.1.2013

Upozorňujeme včelaře na nutnost odebrat do 15.2.2013 vzorky měli k vyšetření. Vzorky předejte svým důvěrníkům nejpozději do 25.1.2013. v kelímcích, řádně označených nálepkou, kterou jsme Vám předali na listopadové členské schůzi spolu s dotacemi.
Naši partneři:


Kopřivnice
Počasí Kopřivnice - Slunečno.cz
Základní organizace českého svazu včelařů Kopřivnice
       zo@vcelari‑koprivnice.cz