Z košíku zahradníka
Čekanka


Nejen na pokrajích bohatých prázdninových lesů rostou přehršle mocných a krásných bylinek starajících se o naše zdraví. Stejně hýří i louky s prostřeným klínem všech možných krás. Do blankytné modři se oblékly kakostové lužní palouky v Poodří., růžovou září hřebínky kohoutků lučních doprovázené svatozáří kvetoucích klásků trav. Někde ještě dosušují zelená stébla travin s názvy jako kostřava, lípnice, srha říznačka, která umí pěkně naříznout dlaň, jílek nebo i pýr. Patří mezi ně i štíhlá třeslice, ale ta je u nás známá spíše jako slzičky Panny Marie. Mezi všechny ty půvabné byliny, které každoročně zdobí léto se neodmyslitelně počítá i jedna – ta nanejvýš skromná. Roste neokázale podél prašných cest a čeká trpělivě na naši pozornost. Čekanka , ale také pocestník, cikorka, hanička, německá káva, nebo i koření sv.Petra – bylina s jasnými modrými květy, které byly v minulosti přirovnávány ke smutným očím děvčete, očekávajícího návrat milého z dlouhé sedmileté vojny.

Bylina patřívala do žňových hořících kytic z máků a chrp. Nebývalo však jednoduché ji utrhnout. Vytrvale se bránila poměrně slabou, ale tuhou lodyhou, která se tak ráda zařízla do dětské dlaně. Rostla ráda a vytrvale na souvratích – travnatém pásu mezi dílky polí. Tam, kde oráč obracel pluh a poslušně pracující koně. V létech intenzivního používání pesticidů – chemických prostředků dokonale odstraňujících všechny ty krásné „plevely“, jsem se bála, že mák spolu s chrpou a čekankou zmizí jak z polí, tak i ze žňových kytic. V poslední době se však opět začínají objevovat.

Čekanka je vytrvalá , až l m vysoká léčivka s vřetenovitým kořenem, z něhož vyrůstá vysoká a pevná lodyha. Prvý rok vyrůstá přízemní listová růžice, kvete však až napřesrok. Četné blankytné květy mají v průměru až 4 cm. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, Americe, Africe, dokonce i v Austrálii. Vybírá si prostá a neokázalá místa podél cest, na pastvinách, suchých loukách, nepohrdne ani místy u příkopů a rumišť.

Pro farmaceutické účely se sbírá především kořen planě rostoucích rostlin, méně už nať. Čekankový květ se sbírá za slunečného počasí v odpoledních hodinách. Sušením ztrácí světle modrou barvu. Kořeny se v září a říjnu vyrývají, omyjí, rozřežou na asi 15 cm dlouhé kousky, které se suší na stinném místě. Kořen bývá dlouhý až 30 cm, je žlutohnědý, bez pachu a má hořkou chuť. Hlavní účinné látky jsou v mléčné šťávě nadzemní části. Jsou to hořčiny podporující chuť k jídlu, trávení a vylučování žluče.
V lidovém léčitelství se z nati i kořene připravuje odvar (dvě čajové lžičky na šálek vody dvakrát denně). Odvar čistí krev, podporuje vylučování žluči a působí na tvorbu žaludečních šťáv a tím i chuť k jídlu. Pomáhá při zácpách, žaludečních potížích, vč. vylučování žlučových kaménků.

Z kořenů vyšlechtěné čekanky se získává kávová náhražka, známá jako cikorka. Její význam značně vzrostl už na počátku 19. století v době napoleonských válek, kdy byl silně omezen dovoz kávy do Evropy. Výrobek – jako náhražka pravé kávy a známý jako dnešní Melta, není třeba nikomu představovat. Známe ji všichni, hlavně ti starší.
Představuji si v duchu porcelánový nástěnný mlýnek s kličkou. Visel v kuchyni blízko kamen. Dokonale voňavá věc zdobená černým stínovým obrázkem tančící rokokové dvojice, s hrkotavým zvukem a zbytkem nedomleté „žitovky“ na dně miniaturního šuplíčku. Pražená žitná zrna s cikorkou dávaly kávě tu zvláštní jedinečnou chuť. Na plotně modrého kachláčku s vycíděným rámem a zavěšenou modře károvanou utěrkou, stával černý hrnec s uvařenou „kávou“ a černým „logrem“ u dna. Nic už dnes tak nechutná jako tenkrát !


Zpět na seznam všech článků
Zpět na předchozí článek/stránku


Naši partneři:


Kopřivnice
Počasí Kopřivnice - Slunečno.cz
Vyberte si:

Aktuální informace


Havarijní linka
Krajská veterinární správa

+420 720 995 203
Krizová linka pro hlášení nákazy nebo mimořádné situace. Zneužití je trestné.

Dnes je 26. 06. 2019
Adriana

včely na květech
Základní organizace českého svazu včelařů Kopřivnice
       zo@vcelari‑koprivnice.cz